Květnová schůze 2018 – souhrn

autor: | Kvě 7, 2018 | Akce a workshopy, Schůze

  • Květnová, pravidelná schůze fotoklubu (každá první středa v měsíci) byla pro jeho členy výjimečná. Pozvali jsme do našeho středu známého pražského fotografa Honzu Černého. Honza se věnuje především aktové fotografii a portrétům.

V první části jsme se přemístili do sídla Totemu, který  nám na tuto akci zapůjčil prostory vhodné pro diskuzi a focení na denním světle. Honza povyprávěl, jak se k focení dostal, co fotí nejraději, co potřebuje k pořízení dobré fotky kromě modelky a nápadu, odpověděl na několik našich dotazů ohledně komunikace s modelkami, výběru lokací, používané techniky i postprocesu. 

Po diskuzi jsme se přesunuli na terasu, kde probíhal další výklad lektora. Po předvedení jeho stylu focení a prozrazení několika triků k vylepšení prostředí jsme se dostali k fotoaparátům i my. Modelka Johanka byla nejen šikovná, tvárná a pohybově/výrazově připravená, ale především velmi trpělivá. Statečně odolávala nejen nájezdu 20ti fotografů, ale i studenému mokrému betonu a všudypřítomnému pylu.

Denní světlo i počasí nám přálo, takže se focení protáhlo až do sedmé hodiny večerní.

Následoval přesun do našeho klubového atelieru Orlík. Honza nám zde promítal svoji tvorbu, ochotně prozrazoval, jakým způsobem kterou fotku pořídil, příp. dodělal v počítači. V průběhu promítání odpovídal na další naše dotazy nejen ohledně samotného focení, ale mluvil i o fotobankách, možném prodeji nebo dalším užití díla, o právech autorských, právu k užití, o činnosti výstavní a publikační.

Poté, co se dostal k popisu fototechniky (záblesků, blesků, odrazek a dalších pomůcek) nastoupila na plac opět modelka. Měli jsme možnosti si ihned v praxi vyzkoušet různé druhy svícení.

Jelikož Honza byl opravdu ochotný a vstřícný a zúčastnění fotografové zvědaví, protáhla se celá akce až do pozdních nočních hodin.

Věříme, že návštěva Jana Černého v Plzni nebyla poslední a těšíme se na pokračování jeho workshopu.